Implantátumra készített fogpótlások

A modern kori fogászat egyik legfontosabb feladata a hiányzó fogak pótlása, amelyhez a legkorszerűbb megoldást napjainkban a fogászati implantátumok adják. A tudomány mai állása szerint a hiányzó fogazat lehető leghosszabb ideig tartó pótlására az implantátumok a legalkalmasabbak, amely sok esetben akár élethosszig tartó megoldást is jelent.
Az implantátumok további nagyon fontos előnye, hogy segítenek megőrizni a fogakat tartó csont állapotát, ugyanis a fogak elvesztésekor terhelés nélkül megindul a csontok természetes lebontódása.
 
Mi az az implantátum?

Az implantátum egy kicsi, menettel ellátott titánium csavar, amely helyettesíti a fog gyökerét, annak helyére ültetjük be a csontba.  A sebészi procedúra, amely során az implantátum beültetése történik, napjainkban rutin eljárás, és az esetek többségében helyi érzéstelenítésben elvégezhető. Erről bővebb információ az Implantáció fejezetben olvasható.
A gyógyulási folyamatot követően, általában 3-6 hónap után, az implantátum végleges fogpótlás készítésére alkalmassá válik, melyre a protetikai tervtől függően különböző típusú fogpótlás kerül. Ez az esetek jelentős részében egy élethű, a már meglévő fogazathoz igazított korona. Ismerjük és alkalmazzuk az implantátumok azonnali megterhelését, de mindig az adott szituáció egyedi mérlegelésével, kellő körültekintéssel, különben ez a módszer hozzájárulhat az implantátumok idő előtti elveszítéséhez.
Fontos kiemelni, hogy az implantátum beültetések sikerességi aránya mára meghaladja a 95%-ot is. Ez sokkal magasabb, mint amit bármely más fogpótló eljárás során ajánlani tudunk.

Az implantámok protetikai felhasználási területei
 
A hiányzó fogakat az implantátumok használatával sokféleképpen tudjuk pótolni. Lássuk a leggyakoribb eseteket!

Egy fog hiányának pótlása
 
Amikor csak egy fog hiányzik, a csontba ennek a hiányzó fog gyökerének a helyére ültetünk be a csontba egy darab implantátumot. Erre a titánium gyökérre kerül fel később egy összekötő elem, az ún. mezostruktúra segítségével a szólókorona, ami helyettesíti a hiányzó fogat. Anyagát tekintve a korona készülhet fémkerámiából, vagy cirkóniumvázzal. Rögzítés tekintetében is két nagy csoportot különítünk el: a ragasztással és a csavarozással rögzülő koronák más-más előnyt kínálnak.
Ennek a kezelési formának nagyon magas a sikerességi aránya, ami által ez az egyik legjobb megoldás a hiányzó fog pótlására.
Annak ellenére, hogy ennek a beavatkozásnak a pillanatnyi költsége valamivel magasabb, mint más eljárásoknak, hosszabb távon mégis ez a legköltséghatékonyabb megoldás.
Egy implantátum soha sem fog szuvasodni, és soha sem lesz szükség költséges gyökérkezelésre, ráadásul majdnem olyan érzés, mint az eredeti fog, aminek a helyére került.
 
Több fog pótlása implantátum segítségével
 
Amennyiben több mint egy fog pótlására van szükség, az implantátumok ebben az esetben is ideális megoldást tudnak nyújtani, mind kisebb, mind nagyobb, akár teljes foghiány esetén is, mivel nincs szükség minden egyes hiányzó fog helyére implantátumot beültetni.
 
Hídpótlás készítése implantátumokkal
 
Amennyiben több fog is hiányzik az állcsontban, megfelelő megoldás a hiány két szélén egy-egy implantátum behelyezése, és ezekre az implantátumokra a konvencionális hídpótláshoz hasonló eljárással készíthetünk 3-4 tagú hidat is, ahol a 2 implantátum adja a tartóoszlopot, hídpillért a pótláshoz. Így elkerülhető a szomszédos, egészséges fogak lecsiszolása, illetve rövidebb, kevesebb tagból álló, statikailag ellenállóbb hidakat készíthetünk.
A fenti megoldás több előnyt is biztosít Önnek: egyrészt nincs szükség élő, jó fogak lecsiszolására – ezáltal gyengítve azokat, valamint kevesebb hídtagból is el lehet készíteni a pótlást.
 
Teljes fogatlanság esetén használt implantátumok és rendszerek
 
Implantátumok segítségével akár teljes alsó vagy felső fogsort is alá lehet támasztani, amely/ek így rögzítésre kerülnek a szájban. Ezekkel az elhorgonyzásokkal olyan fix megoldást jelentenek a teljes fogazat pótlására használt fogsorok, mintha ragasztott pótlásokkal élne együtt az ember.
 
Ideális esetben az új fogsort akár 4 implantátum beültetésével is el lehet készíteni, amely szerkezetet leginkább egy asztalhoz lehet hasonlítani, ahol elegendő négy láb a teljes felépítmény megtartásához. Attól függően, hogy ezt a négy implantátumot milyen formában alkalmazzuk a pótlás rögzítésére, beszélhetünk stéges kivehető fogsorról (fenti képen), vagy az ún. all on four technika segítségével csavarozással fix pótlás is készíthető. Ha az állkapocscsont sűrűsége és mennyisége nem megfelelő, előfordulhat, hogy 5 vagy 6 implantátumra is szükség van állcsontonként ahhoz, hogy egy 10-12 fogból álló fogsort biztonsággal tartson.

Előnyök:

  • az implantátumok védik az állkapocscsontot a további pusztulástól
  • a fogsor nem fog elmozdulni
  • és akár egész életen át is kitarthat.
     

Kivehető fogsor rögzítése

Az implantátumok a kivehető fogsorok használatát kényelmesebbé, stabilabbá, hatékonyabbá és egészségesebbé tudják tenni. A hagyományos protézisek a fogínyre támaszkodnak, nyomást gyakorolnak az alatta elhelyezkedő csontozatra. Ez felgyorsítja a természetes csontpusztulás folyamatát, ami által az állkapocscsont elvékonyodik, és a kivehető pótlás mozogni kezd. Ez különösen az alsó fogsorok esetén jelent rendkívül nagy problémát, és állítja a fogorvost hatalmas kihívás elé.
A mai modern szájsebészeti és fogászati technikáknak köszönhetően a protézisek rögzítésére sokszor elegendő 2 implantátum behelyezése. Erre a két implantátumra kapcsolódik a protézis olyan stabilan, hogy a mindennapos használat során sem evés, sem beszéd közben nem tud elmozdulni. Mindemellett a rágáskor keletkező nyomás az implantátumon keresztül magába a csontszerkezetbe is továbbítódik, egyenletesen eloszlik a rágóerő, nem csak a lágyrészen támaszkodik a pótlás, így elkerülhetővé válik a fokozott csontlebontódás.
 
Az implantátumok tisztítása és “karbantartása”

Miután az implantátumok a teljes mértékben beépültek a csontba , azaz osseointegrálódtak,  két esetben fordulhat elő implantátum-vesztés: elhanyagolt szájhigiénia vagy nagyon erős harapási erő.
A szájhigiéniára már akkor kifejezett hangsúlyt fektetünk, amikor a kezelési terv felállításakor az implantációs protetika mellett döntünk. Gyenge szájhigiénia és/vagy a rendszeres fogmosás hiánya az implantátumok körüli lágyrészek és a tartószerkezet gyulladásához, az ún. periimplantitishez vezethet, mely sokszor áll az implantátumok elvesztésének hátterében.  A napi fogmosás, a fogselyem használata és a rendszeres fogkő eltávolítsa, valamint a félévenkénti fogászati kontroll ezt a súlyos komplikációt meg tudja előzni. Ezért fontos a fokozott szájhigiénia azoknál a pácienseknél, akik implantátumokat kapnak. Napjaink korszerű módszereivel, eszközeivel és anyagaival azonban a már kialakult periimplantitis is jó hatásfokkal kezelhető.
A túlzott harapási erőt okozhatja az éjszakai fogcsikorgatás (bruxismus), vagy a fogsor túlzott szorítása, illetve a nem megfelelő mennyiségű implantátum beültetése is, amelyek nem tudják a harapáskor keletkező erőt megfelelően eloszlatni. Míg ez utóbbi probléma a gondos, körültekintő tervezéssel, a precíz sebészi kivitelezéssel megelőzhető, addig van megoldás a fogcsikorgatásra és a túlzott fogszorításra is. Ebben az esetben éjszakai harapásemelő készüléket javaslunk és készítünk az implantátumok és a rágóízület védelmére.
 
Az implantátumok korszerű, precíz, de költséges hosszútávú megoldást jelentenek az Ön szájának, arcának, mosolyának és egészségének helyreállításában. Ezért kérjük, hogy a rendszeres kontroll, a fokozott szájhigiénia ne csak a sebészi beavatkozások és a fogpótlás elkészítésének idejére szóljanak, hanem élethosszig tartó gondoskodást jelentsenek a mindennapokban!

© IntroWeb | 2021 - Weboldal készítés, SEO