Implantáció

FOGBEÜLTETÉS, IMPLANTÁCIÓ

A fogbeültetésről
 
A fogbeültetés, implantáció új korszakba lépett. A fogbeültetést vagy más néven implantációt már több évtizede alkalmazzák különböző mértékű foghiányok pótlására, de csak az utóbbi években érte el a módszer azt a fokú kiszámíthatóságot és biztonságosságot, ami jelenleg az első terápiás választássá teszi a legtöbb típusú foghiány kezelésében.
A fogbeültetés a hiányzó fogak pótlásának olyan módszere, melynek során a specialista fogorvos implantátumot ültet be az állcsontba. . Az implantáció megoldást jelent bárkinek, az egyes foghiányoktól egészen a teljesen fogatlan betegekig. Az implantátum vagy műgyökér, a gyógyulás és a fogpótlás elkészítését követően képes az elvesztett fogak szerepét átvenni. A fogbeültetésre készült fogpótlások nagyon hasonlítanak a természetes fogak esztétikájához, a fogbeültetést ugyanúgy lehet terhelni, mint a saját fogakat. Az implantátum lényegében egy titánból készült csavar, amelyet műtéti eljárással helyezünk az állcsontba. Használatuk történhet mesterséges gyökérként egy korábban elveszített fog pótlására, illetve horgonylatként rögzített és kivehető fogpótlások csavarozására vagy rögzítésére, amelyek a fogívet részben vagy teljesen helyettesítik. Különböző formájú, hosszúságú és átmérőjű implantátumokat alkalmazunk. A leggyakoribban használt és a szakirodalomban legjobban dokumentált implantátumok a hengeres és kúpos formájúak, hosszuk általában 7-15 mm és átmérőjük 3,3 és 5 mm között van.
A fogbeültetéssel a páciens mindenképpen nyer. A fogbeültetés alkalmával a páciens a fogpótlás számára plusz pillért kap, ezáltal a saját fogak épsége sok esetben megőrizhető. Teljes fogatlanság esetén a fogbeültetéssel egy stabil, jól funkcionáló fogsort, vagy hídpótlást tudunk készíteni.

Van néhány eset, ahol nem javasolt az implantátum elvégzése. Ezek a következők:

  • Akinek nem kezelt szisztémás vagy fogászati betegsége (pl. nem ellenőrzött fogágybetegsége) van. Ha ezeket a betegségeket kezelik, és kézben tartják, a fogbeültetés nekik is értékes megoldás.
  • Serdülőknek 18 éves korig nem szabad fogbeültetést végezni, mivel csontjaik még fejlődésben vannak. A csontnövekedés befejezése után végezhető fiataloknál az implantáció.
  • Erős dohányzás csökkenti az implantáció sikerességét.

A fogbeültetések sikerességi rátája legalább 5 éves sikeres funkcióban állásuk után is meghaladja 95%-ot, ami igen magas arány. Az első páciensek már több mint 40 éve viselnek sikerrel implantációs fogpótlást. Rendelőnkben a Camlog®, valamint az AlphaBio® cég implantátumait használjuk.

Az implantáció gyakorlati kivitelezése

1.    A fogbeültetés tervezése és előkészítése

Minden egyes fogbeültetés előtt alapos anamnézis felvétel, kérdőívek kitöltése, megfelelő klinikai vizsgálat és többirányú röntgenfelvétel, szükség esetén háromdimenziós ún. Cone Beam CT felvétel készül.  Ezek alapján készítjük el a műtéti kezelési tervet.  Fontos, hogy kezelőorvosa kérdéseire pontos válaszokat adjon alapbetegségeivel, gyógyszerszedésével kapcsolatban, hogy orvosa helyes képet kapjon általános egészségi állapotáról.
A fogbeültetést megelőzően szükség van a páciens fennálló fogászati problémáinak kezelésére. Ha az implantációt gyulladásmentes környezetben, megfelelő szájhigénia mellett végezzük, a sikeresség esélye sokkal nagyobb. Ezt követően az implantológus a klinikai vizsgálat, radiológiai vizsgálat (un. CBCT felvétel) és a páciens elvárásai alapján felállítja  a kezelési tervet. Ez a fogbeültetés fogászati előkészítő fázisa.

2.    A fogbeültetés sebészi kivitelezése

Az implantációs műtét során az állcsontba implantátum csavar sebészi behelyezése történik. A fogbeültetés a legtöbb esetben helyi érzéstelenítésben, fájdalommentesen történik. A sebészi előfúrás során elkészült csontágyba helyezzük be az implantátumot. A fogbeültetés minimális gyógyulási ideje a műtét típusától és a csontminőségtől függően 3-4 hónap. Ezalatt az idő alatt ideiglenes fogpótlást lehet alkalmazni, különösen, ha esztétikailag fontos területről van szó. Bizonyos esetekben az implantátumok azonnal, már az implantáció napján megterhelhetőek.
Ha nem megfelelő a rendelkezésre álló csontkínálat (nem megfelelő a szélessége vagy a magassága implantátum behelyezéséhez), szükség lehet csontpótlásra, melyet legtöbbször az fogbeültetéssel egy időben, illetve nagy csonthiány esetén külön lépésben, az implantációt megelőzően kell elvégezni

3.    A fogbeültetés feletti íny felnyitása, a feltárás és az ínyformázás

Erre a fázisra a kétszakaszos implantátum beültetési protokoll esetén kerül sor, amikor a műtét során teljesen zárjuk az implantátum fölötti ínyt (pl.: csonpótlással együtt behelyezett és zártan gyógyuló implantátumok esetén).  Az állcsontba begyógyult implantátum fölött megnyitjuk a rágyógyult ínyt, és egy ínyformázó csavarral megkezdjük az íny esztétikus formázását. Gyógyulási ideje kb. 1 hét.

4.    A fogbeültetést követő ínyformázás és lenyomatvétel

A fogpótlás elkészítésének legelső lépése. Lenyomatvételt követően a fogtechnikus beállítja a köztielemeket és elkészíti a fogpótlást. Szükség esetén ebben a fázisban már ideiglenes fogpótlás is készülhet az implantátumokra.

5.    Fogpótlás próbája, korrekció, készrevitel és átadás
 
6.    A fogbeültetés ellenőrzése  és a szájhigiénia betanítása
Minden fogbeültetéses munka befejezésekor Gondozási könyvet adunk a páciensek részére, mely részletesen tartalmazza a beavatkozás dátumát és cikkszámra lebontva a beépített implantátumokat és a hozzá tartozó szerkezeti elemeket. Garanciát csak azok a munkák kapják meg, melyet a rendelőnkben kezdtünk és végigvittünk és erről igazolásos Gondozási könyvet adtunk ki.

A fogbeültetésre készült fogpótlások előnyei

A fogbeültetésre készült fogpótlások nagy előnye, hogy egy- két hiányzó fog esetén a foghiány melletti fogak lecsiszolása nélkül a természetes fogakhoz teljes mértékben  hasonló implantátumos fogpótlást készíthetünk.
 
Ha rágófogai hiányoznak, vagy sorvégi foghiány van, az implantátumok segítségével elkerülhető a kivehető, részleges fogsor viselése, és rögzített fogpótlást tudunk készíteni.
A rögzített fogpótlások sokkal inkább visszaadják az eredeti fogak érzetét, könnyebb megszokni és mind az esztétikai, mind a higiéniai adottságai jobbak.

A fogbeültetésre készült fogpótlások nagy előnye, hogy nagyszámú fog hiánya esetén, vagy teljes fogatlanságkor fogbeültetéssel fix híd, vagy stabil műfogsor készíthető. Vannak lehetőségek arra is, hogy egy kivehető fogsort elhorgonyzó stéget készítsünk az implantátumokra. Az ilyen fogbeültetéssel rögzített fogsor nem mozdul el rágás vagy beszéd alatt sem. A foghiányos állcsontgerinc állapotától függően, adott esetben több fogbeültetéssel akár híddal is pótolhatók a hiányzó fogak. Ezekről részletesebben olvashat a Fogpótlások fejezetben.
A fogbeültetést kérő páciens számára mindig több kezelési lehetőséget ajánlunk fel, melyek közül a fenti esetekben kifejezett előny, ha az implantátumos megoldást választja.

© IntroWeb | 2021 - Weboldal készítés, SEO