Szájhigiénia

A szájhigiénia csapatmunka, melynek Ön ugyanolyan aktív részese, mint mi, képzett szakemberek. Az egyéni szájhigiénés programunkkal segítjük Önt, hogy otthonában a legtöbbet tudjon tenni saját maga is az egészséges, szép mosolyért, mely erősíti önbizalmát és sikereit a mindennapokban. Csapatmunkánk hosszú távú eredménye és gyümölcse az Ön szép és egészséges mosolya. A szájhigiénés tanácsadás, oktatás során célunk, hogy pácienseink elsajátítsák az esetüknek legmegfelelőbb fogmosási technikát, megismerjék a legeffektívebb eszközöket, módszereket. Számtalan tudományos vizsgálat bizonyította, hogy a fogkő és az ínygyulladás jelenlétének egészség- és fogkárosító hatása van: szívbetegséget, gócbetegségeket, mint hajhullást, bőrgyulladásokat, nőgyógyászati gyulladásokat, szembetegségeket okozhat, és akár koraszüléshez is vezethet.

Az egyéni szájhigiéniás programot a fogorvos és a dentálhigiénikus közösen alakítják ki. Minden páciens esete más és más, ezért csak a személyre szabott program lehet elég alapos, hogy az hosszú távon az egészséges fogágy fenntartását támogassa. Ennek során felhívjuk a páciens figyelmét a nehezen tisztítható „kritikus” területekre, melyekre a mindennapos fogápoláskor is külön figyelmet kell szentelni, különben időről időre visszatérő gyulladásos panaszokat okozhatnak. Rendelőnkben dolgozó, főiskolai végzettségű dentálhigiénikus kolléganőnk a legkorszerűbb ismeretek birtokában, a legnagyobb odafigyeléssel és körültekintéssel támogatja pácienseinket az egyéni szájhigiénés program során. A dentálhigiénikus bemutatja és megtanítja a megfelelő fogmosási technikát és a professzionális szájhigiénia eszközeit, segít kiválasztani a megfelelő fogkefét, fogselymet, ajánlani tud fogpótlás alatti tisztító selymeket, az implantátumokat tisztító speciális keféket, elektromos fogkefét, szájöblítő oldatot. Ezek összeállítása egyéni, természetesen nem szükséges mindenkinek mindent használni.

 
Milyen fogkefét válasszunk?

A jó fogkefe egyszerű, közepes, vagy lágy szálerősségű, sűrű szálakból áll és kisebb fejű. Fontos, hogy a műanyag sörték vége legyen legömbölyítve, így a műanyag szálak nem rostozódnak és nem sértik meg az ínyt. A reklámokban is gyakran látható bonyolult fejkiképzésű és rugalmas nyakú variációk nem minden esetben jelentenek alaposabb tisztítást, mivel ezekkel nem lehet elég pontosan irányítani a tisztító, seprő mozdulatokat. Az elektromos fogkefék kiválasztásakor figyelnünk kell az alakra és a fogkefe mozgására. A kisebb, kerek fejű változat jó, hiszen a szájüregben mindenhová elér. Az elektromos fogkefék között létezik az úgynevezett egycsomós fogkefe, amellyel a fogközök pontosabban elérhetők és finoman tisztíthatók. Alapos tisztítás végezhető vele, viszont rendkívül időigényes. A helyes fogmosási technika legalább annyira fontos, mint a jó fogkefe.

Mikor kell lecserélni a fogkefét?

Általánosságban 3 havonta ajánlott. Egy használt fogkefén átlagosan 1,2 millió baktérium van, melyek nedves közegben gyorsabban szaporodnak. Így érdemes odafigyelni a fogkefe gondozására és cseréjére. Fontos a fogkefe tárolása: minden nap alaposan ki tudjon száradni a fogkefe, mert a nedves közeg rendkívül kedvező a baktériumok számára. Nedves párában a baktériumok megmaradnak és el is szaporodhatnak a szálakon. Ha például családunkban nátha, influenza, vagy fertőző betegség jelentkezik, utána mindenképp célszerű a fogkefét is lecserélni.

A fogselyemről

A hagyományos, vékony fogselyem a szomszédos fogak közötti lepedék eltávolítására szolgál arról a kontakt felszínről, ahová a fogkefe már nem ér el. Kevesen tudják helyesen alkalmazni, használatát külön meg kell tanulni. Különösen a torlódott frontfogak területén tud hozzátenni sokat a konvencionális fogmosáshoz. Amellett, hogy segítségével a lepedéket el tudja távolítani a fogközökből, amellett a fogkrémben lévő fluoridot is be tudja juttatni az érintkező fogfelszínekre. Legalább 50 cm darabot kell letépnünk egy alapos tisztításhoz és ügyeljünk rá, hogy mindig tiszta selymet vezessünk a fogak közé, valamint arra, hogyan mozgatjuk kifelé a fogközökből. Amennyiben nem érzi biztosan, hogy a fogselymet kellő rutinnal alkalmazná, kérjen időpontot képzett dentálhigiénikusainktól, akik minden lépést kellő alapossággal átbeszélnek Önnel.

Speciális fogselymek

A fogpótlások alatti terület tisztításához, az implantátumok köré és a sínezett fogak közötti részekhez különböző vastagságú, szálanként álló, speciális formájú és kiképzésű fogselymeket használunk. Ennek kiválasztása a kezelőorvos vagy a dentálhigiénikus segítségével történik.

Mikor van szükség fogköz tisztító kefére?

A fogköztisztító kefe a fogak szomszédos, egymás felé tekintő felszíneinek (approximális felszínek) és az azok közötti tér tisztítására kialakított szájhigiéniás eszköz. Gyakrabban lehet rá szükség akkor, amikor a fogak közötti íny felett egy kis rés alakul ki, sínezett fogaknál vagy rögzített fogszabályozó készülék viselésekor. Rengeteg méretben és típusban gyártják, ennek használatára teljesen személyre szabottan adunk tanácsot. Bemérjük a fogközt egy speciális szondával és ez alapján választunk ki több lehetőséget. A páciens otthon gyakorolja a tisztítást és egy következő alkalommal megnézzük az otthoni technikát, és átbeszéljük, amíg tökéletes nem lesz.

Szájöblítő folyadékokról

Leszögezhetjük, hogy szájöblítő folyadékot célzottan nagyon kevés esetben ajánlunk. A szájöblítők olyan fertőtlenítő hatású oldatok, amelyek a szájban található kórokozók elpusztításával segítenek megelőzni az ínygyulladást, a rossz leheletet, a lepedék lerakódását. Fogágybetegségek kezelésének kiegészítésére chlorhexidin-diglükonát (chx) hatóanyagú szájöblítőt javaslunk, vagy szájsebészeti műtéteket követő időszakban, amikor a mechanikus fogtisztítás, szájápolás a szájüregi seb és a varratok miatt nem tökéletesen kivitelezhető. Felhívjuk a figyelmet, hogy néhány szódium-lauryl-szulfát tartalmú fogkrém használata mellett a chx tartalmú szájöblítők nem tudják kifejteni hatásukat, mert hatóanyaguk kicsapódik. A szájöblítő és fogkrém együttes használatáról feltétlenül kérje ki tanácsunkat. Egészséges fogágy esetén fluoriddal kombinált oldatot érdemes választani. Bár többségük kellemes, friss leheletet biztosít, semmiképpen nem alkalmazható fogmosás helyett.

Nyelvkaparó

A nyelvháton számtalan kórokozó képes megtapadni, amelyektől a nyelv tisztításával tudunk megszabadulni. Sokszor a kellemetlen lehelet hátterében is állhat lepedékes nyelv. Legtöbbször javasoljuk a napi fogmosást a nyelv tisztításával befejezni, melyet vizes fogkefével is el tudunk végezni. Egyes elektromos fogkeféken már létezik nyelvtisztító funkció is. Speciális esetekben, például teljes szájdezinfekció alatt szintén az otthoni szájhigiénia része kell legyen a nyelvtisztítás is.

Lepedékfestő tabletta

A lepedékfestő tabletta használata segít ellenőrizni, hogy az elvégzett fogmosás alapos volt-e. Fogmosást követően elrágva a tablettát, majd kiöblítve a szájat a visszamaradt lepedéket rózsaszínre, pirosra festi. Ezt követi egy újabb fogmosás, amit ezúttal addig kell végezni, amíg minden fogfelszín tiszta nem lesz. Gyermekek szájhigiéniás tanácsadásakor gyakran alkalmazzuk. De ellenőrizhetjük segítségével otthon is, hogy gyermekünk milyen alaposan tisztítja fogait.

A professzionális szájhigiénes tisztítás menete:

  1. Az első szájhigiéniás kezelés alkalmával állapotfelmérést, parodontológiai státuszfelvételt végez a dentálhigiénikus. Az alsó és felső fogsoron teljes ultrahangos fogkőeltávolítást, tisztítást végez, majd szükség esetén speciális kézi műszerekkel dolgozzuk át a kezelt felületeket. Ezt követően valamennyi fogfelszínt polírozó pasztával és speciális kefékkel, gumiharangokkal polírozzuk. A sima felszínek csökkentik a lepedék megtapadásának lehetőségét. Akinél nem a fogkő, hanem inkább az elszíneződés okozta lerakódás a jellemzőbb, homokfúvó használatát javasoljuk. Ennek során nagy nyomáson, ízesített polírszemcséket juttatunk a fogak felszínére, és tisztítunk le valamennyi elszíneződést onnan.

  2. Amennyiben a dentálhigiénikus úgy ítéli meg, hogy második szájhigiéniás ülésre is szükség van, akkorra az ínygyulladás javul, a duzzadt íny visszahúzódik, így ekkor ultrahanggal már olyan területekről is eltávolítható a fogkő, melyeket az előző kezelés alkalmával nem lehetett elérni. A fogfelszíneket abrazív pasztával és speciális kefékkel, gumiharangokkal simára polírozzuk. A kezelési sorozat végén pácienseinket felvesszük az egyéni szájhigiénés programunkba, melynek során azt is megállapítjuk, hogy a pácienseknek 3, 4, vagy 6 havonta kell visszajárni professzionális tisztításra.
© IntroWeb | 2021 - Weboldal készítés, SEO