Szájnyálkahártya betegségek

 

A szájüreg egészségének megítélésekor nem csupán a fogazatot, hanem az azt körülvevő támasztószövetet és lágyrészeket is vizsgálnunk kell. A támasztószövet, azaz a fogágy anatómiájával, kórélettanával és kezelésével részletesen a parodontológia foglalkozik. A szájüreget alkotó különböző lágyrészek (orca, ínyt borító nyálkahártya, nyelv, szájfenék, szájpadlás, felső és alsó ajak) elváltozásait pedig egy rendkívül speciális szakterület,az ún. orális medicina szakemberei tudják biztonsággal differenciáldiagnosztizálni, és a megfelelő diagnózis felállítása után a hatékony terápiás kezelést kiválasztani. Hazánkban alig egytucatnyi szakember foglalkozik ezzel a rendkívül speciális, és nagyon sokszínű, megszámlálhatatlan kórképet magában foglaló területtel.

A szájnyálkahártyán előforduló kórképeket az alábbi csoportokba soroljuk:

  • Vírusos fertőzések
  • Gombás fertőzések
  • Bakteriális fertőzések
  • Ajakelváltozások
  • Nyelvbetegségek
  • Általános, belgyógyászati betegségek szájüregi tünetei
  • Autoimmun betegségek szájtünetei
  • Jóindulatú daganatok
  • Rákmegelőző állapotok
  • Rosszindulatú daganatok

Ahhoz, hogy a leggyorsabb és leghatékonyabb terápiával kezelni tudjuk pácienseinket, elengedhetetlen a részletes, mindenre kiterjedő anamnézisfelvétel, ahol a kérdéssor számos szempontot figyelembe vesz: a tünetek megjelenését, azaz a fennállási időt, fájdalom, színi eltérés, keménység meglétét, de rákérdezünk az általános betegségekre, a rendszeresen szedett gyógyszerekre, káros szenvedélyekre, esetleges korábbi hasonló elváltozásokra, bőrtünetekre, korábbi műtétekre stb. is. Ezután a klinikai vizsgálat során megfigyeljük és megtapintjuk a szájnyálkahártyán jelentkező elváltozást. Szükség esetén kiegészítő vizsgálatokat kérünk, hogy bizonyos diagnózisokat kizárhassunk, másoknak a helyességében megbizonyosodjunk, és eljussunk a helyes kórképhez. Ilyen kiegészítő vizsgálatok lehetnek a szájüregi kenetek, vérkép, víruslabor, röntgen- vagy CT felvételek, a szájüregből eltávolított minták szövettani vagy akár immunhisztokémiai vizsgálata.

A pontos diagnózis ismeretében tudjuk megkezdeni a hatékony terápiát. Vegyünk néhány példát:
A kisgyermekek egyik leggyakoribb és igen fájdalmas fekélyes szájüregi elváltozása a herpeses szájfertőzés, melyre a mai napig sokszor a kezelőorvosok antibiotikumot írnak fel, mely sem nem hatékony a vírussal szemben, sem a gyermek fájdalmát nem enyhíti. Így sokszor a szülők csak néhány, szenvedéssel teli nap után érkeznek hozzánk, s miután a megfelelő gyógyszereket és lokális szereket használják a gyermekeiknél, órákon belül kivirulnak a meggyötört csemeték.

Másik gyakori eset, amikor a páciensek valamilyen szájüregi fekély miatt keresnek fel bennünket. Ilyenkor nagyon fontos azt kideríteni, hogy az a fekély egy traumás sérülésből származik, vagy inkább aphta, herpeses szájfertőzés fekélye, fogsor okozta decubitalis fekély vagy esetleg egy rosszindulatú daganat miatt alakult ki. A terápiás lehetőségeink közül kiemelendő az oki tényező kiküszöbölése (régi lötyögő vagy teljesen új fogsor okozta fekély esetén a fogsor korrekciója), lokálisan vagy gyógyszerek segítségével fájdalomcsillapítás, fertőtlenítés, fertőzések esetén gyógyszeres terápia, lágylézerek alkalmazásával sebek gyógyulásának fokozása, kinövések, szövetpluszok esetén pedig hagyományos vagy termális (lézer-, vagy fagyasztásra alkalmas kriokészülék) sebészeti módszerek segítségével a kóros szövetek eltávolítása.
Hasonló, igen gyakori példa, hogy a páciensek visszatérő ajakherpestől szenvednek, amelyek olykor elkerülhetetlenek, viszont a pontos tájékoztatás és kezelési terv segítségével bizonyos időszakban a kialakulás megelőzhető, valamint a megfelelő lágylézeres terápiával a már kialakult herpes gyógyulási ideje is jelentősen lerövidíthető.

A szájnyálkahártya betegségekkel jelentkező páciensek esetében a kontroll, a rendszeres visszahívás nagyon fontos, mert a betegek számára ezek a kórképek a szájüreg legismeretlenebb elváltozásai, és a legtöbb esetben először mindig a legrosszabb diagnózis merül fel a páciensekben. Ezért nagyon fontos a megnyugtatás, a részletes és teljes felvilágosítás a betegséggel kapcsolatosan, és a rendszeres kontroll.

Amennyiben szájüregében bizonytalan eredetű nyálkahártya-elváltozást tapasztal, keresse a Holistodent Fogorvosi Rendelőjét, hogy a több évtizedes klinikai tapasztalattal rendelkező szájsebészünk által a legmegbízhatóbb diagnózist és a megfelelő terápiát kapja.

© IntroWeb | 2021 - Weboldal készítés, SEO